W każdym domu jest mnóstwo bardzo ważnych elementów. Bardzo trudnym zadaniem jest określenie, który z nich odgrywa największą rolę, a który najmniejszą. Jest to w ogóle nierealne. Cały dom to jeden wielki system, stworzony z części, które wzajemnie mają ze sobą współgrać. Każda z nich zupełnie samodzielnie w ogóle się nie liczy. Dopiero we współpracy z innymi częściami jej egzystencja ma sens. Bo czy wyobrażamy sobie budowę domu bez dachu? Albo domu bez ścian? Albo domu bez schodów? Domów bez podłóg? Albo domu bez rynien? No właśnie nawet rynny nie pozostają bez znaczenia. Właśnie ich zadaniem jest zabezpieczanie nas przed zalaniem. Dzięki rynnom także na naszym dachu nię będzie się osadzało dużo różnego rodzaju opadów, na przykład śniegu, czy innych rzeczy, które teoretycznie nie powinny tam się znaleźć. Taki śnieg na przykład, gdy się skumuluje tworzy naprawdę masę o olbrzymiej wadze, która może już spowodować pewnego rodzaju szkody. Rynny też mogą służyć jako ochronna naszej elewacji. Dlatego warto je dobrze dobrać. Jeżeli to zrobimy, to wówczas unikniemy powstawania zacieków, zniszczeń, czy zawilgoceń różnego rodzaju.
Zdecydowanie najczęściej wybierany rodzaj rynien to rynny stalowane ocynkowane i powlekane obustronnie powłokami organicznymi. W sklepach z tego rodzajem produktów, znajdziemy rynny malowane proszkowo na dowolny kolor. Jest to świetna opcja, bo daje nam możliwość dopasowania wszystkiego do siebie i bycie odpowiedzialnym nawet za takie szczegóły, jak kolor rynien. Możemy także zakupić rynny stalowe lub miedziane. Są one jednak droższym rozwiązaniem.
Powszechnie stosowane są rynny plastikowe z PVC. Ten materiał charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Rysy, zadrapania – tutaj jeśli w ogóle się pojawią, to są niemal niewidoczne. Rynny takie są również odporne na korozję. Dzięki materiałowi, z jakiego powstały skutecznie zapobiegają osadzaniu się na nich wszelkich zanieczyszczeń.