Dach jest bardzo ważnym elementem domu. To właśnie on chroni nas od burzy, deszczu, słońca i każdych innych warunków pogodowych. Tu, tak jak wszędzie mamy oczywiście mnóstwo rozwiązań do wyboru. Dach może być wykonany zarówno ze znanych i lubianych materiałów, ale pojawia się tu też mnóstwo rozwiązań alternatywnych, jak na przykład dach, który jest ogródkiem. Zapewne jednak dla olbrzymiej większości ludzi rozwiązanie takie będzie mało funkcjonalne i słusznie. Dach oczywiście powinie być dobrze dopasowany, do budynku, otoczenia, stylu naszego domu, jego koloru i kilku jeszcze innych czynników.
Można wybierać do woli, co tylko nam się podoba. Jednak z pewnych, mocno uzasadnionych względów niektóre rozwiązania są bardziej popularne od innych. Bardzo często na dachu wykorzystywana jest blacha. I jest to rzeczywiście bardzo sensowne rozwiązanie, bo mamy tu do wyboru wiele jej odmian. Możemy więc dopasować coś dla siebie nawet w najtrudniejszym przypadku. Główną różnicą pomiędzy poszczególnymi jej rodzajami jest rodzaj malowania. I tak możemy znaleźć blachy powlekane, malowane fabrycznie proszkowo albo z posypką mineralną, a nawet dachówki betonowe.
Ilość kolorów do wyboru jest tu ogromna. Wzorów też jest całkiem sporo. Jeżeli chodzi o jakość blach dachowych to wielu znawców tematu próbuje je porównywać z dachami ceramicznymi. Blachy wykorzystuje się bardzo często, także ze względu na ich stosunkowo niską cenę, za którą idzie pewna jakość. Mają opróćz ceny jeszcze mnóstwo innych zalet. Jedną z nich jest ich waga, która jest niewielka. Dzięki temu również ich montaż odbywa się sprawnie i prawdopodobnie nie jest miejscem, gdzie będą pojawiać się komplikacje. Ich instalacja okazuje się być wyjątkowo prosta szczególnie, gdy nasz dach ma niewielki spad.
Dziś w tego typu pokryciach dachowych stosuje się nowoczesne technologię, dzięki temu są jeszcze bardziej doceniana, funkcjonalne i konkurencyjne z każdym innym rodzajem materiału.