Budowanie domu jest bardzo złożoną sprawą. Wiąże się z wzajemnym współgraniem dużej ilości elementów. Wymaga zwrócenia uwagi na każdy szczegół. Często starając się zadbać o każdą część, tracimy sprzed oczu obraz całości. Bardzo łatwo jest wtedy popełnić błąd, czy to w szczegółach, czy w ogółach. Błędy w budowie mogą nas wiele kosztować, finansowo czy pod względem późniejszej funkcjonalności i trwałości całego budynku. Dlatego wiedząc, jakie błędy pojawiają się najczęściej, istnieje duże prawdopodobieńśtwo, że unikniemy popełnienia ich samodzielnie.
Na co zatem mamy skierować szczególną uwagę?|
Po pierwsze – nigdy, ale to nigdy nie wybierajmy projektu domu w sposób spontaniczny. Musimy znać już na tym etapie ograniczenia nasze działki, nasze możliwości i potrzeby. Jeżeli i tak kupimy projekt pod wpływem emocji, wówczas może to się nam mało opłacić. Wszelkie zmiany zostaną wprowadzone dopiero w procesie adaptacji. Jest to moment, w którym możemy dokonywać tyle zmian, ile chcemy. Możemy zmieniać każdą rzecz w dowolnym zakresie. Jednak im więcej rzeczy będziemy w adaptacji zmieniać, tym droższą dla nas rzeczą się ona okaże. Dlatego wprowadzanie zmian i uświadamianie sobie potrzeb dopiero tu, jest najczęściej popełnianym błędem. Bo w pewnym momencie przychodzi taki poziom cen, gdzie dużo bardziej opłacalne okazuje się zakupienie zupełnie nowego projektu.
Kolejnym błędem jest ro, że niektórzy ludzie zaczynają budowę swojego domu jeszcze przed uzyskaniem na to pozwolenia. Nie wolno nam tak postępować w żadnym wypadku.
Samo posiadanie zgody też jeszcze do niczego nas nie uprawnia, bo i tak co najmniej siedem dni przed rozpoczęciem działania, musimy zgłosić taki zamysł do Powiatoego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Dopiero wtedy pełnoprawnie możemy podejmować kolejne działania. Warto na to zwracać uwagę.
Inny błąd to brak ustalenia terminów. Kiedy zatrudniamy fachowców, często podpisujemy z nimi umowę i to wszystko. Nie zastanawiamy się co można by w niej jeszcze dodatkowo zawrzeć, by dobrze na tym wyjść. A na pewno warto, by były to terminy wykonania poszczególnych prac. Wówczas mamy podstawy do tego, by oczekiwać od ekipy realnych efektów w określonym czasie. Jeśli tego nie ustalimy, to jesteśmy już na przegranej pozycji. Ważne jest też to, by przy umawianiu się na określony termin płatności dokonać zapłaty dokładnie w ustalonym czasie. Jeśli tego nie zrobimy, to nasi fachowcy pójdą realizować inny projekt i znowu wszystko u nas zacznie się przedłużać.

Luksusowy dom