Dzisiejszy architekt ma nie lada orzech do zgryzienia, gdy przyjdzie mu pracować w zawodzie i projektować domy dla nowobogackich, wymagających klientów, którzy doskonale wiedzą, czego chcą, a bynajmniej nie zadowolą się pierwszym lepszym projektem domu. Nic w tym dziwnego - dom jest naszym największym majątkiem, na który przeznaczamy nierzadko oszczędności całego życia, bywa też, że zaciągamy gigantyczne kredyty spłacane po kilkadziesiąt lat. Dążenie do spełnienia marzeń o własnym gniazdku jest więc ogromne, toteż nic dziwnego, że architekci są zawodem rozrywanym na rynku pracy, i zawsze znajdą klientów gotowych zapłacić za projekt, który zwali ich z nóg.

Nowoczesne budynki są bardzo charakterystyczne, choć jeszcze kilkanaście lat temu taki rodzaj fasad czy na przykład spadu dachów byłby nie do pomyślenia. Czasy się jednak zmieniają, i trendy w architekturze również idą z duchem czasu. Otóż, dzisiejsze projekty domów bardzo często zakładają dachy proste, poziome, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, a jednocześnie domy te w niczym nie przypominają standardowych "klocków" z betonu widywanych często w miastach. Poziomy dach jest po prostu bardziej praktyczny, i często takie rozwiązanie wykorzystuje się przy projektach domów parterowych, w celu zwiększenia przestrzeni wewnętrznej i pozbawienia jej niepraktycznych skosów.

Rzecz jasna, skosy i poddasza są przez niektórych wręcz uwielbiane - zatem w pracowniach projektowych jest również bez liku projektów, które mają całe spadziste dachy, lub delikatne, niewielkie pomieszczenia z poddaszami. Takie pomieszczenia fantastycznie nadają się na sypialnie, mają swój własny specyficzny klimat, i doskonale wiedzą o tym projektanci, którzy często uwzględniają poddasza wykonują gotowe projekty domów.

http://panpomidor.pl/?p=92